Wiedza w pigułce

Szkolenia Dixyst©

Poznaj technikę otwierającą na nowe możliwości relacji terapeutycznej

Miejsce

Śląski Instytut
Terapii Systemowej
Ul. Długosza 17/2
44-100 Gliwice

Termin szkolenia

Tryb weekendowy:
25 - 26.10.2024 r.
01 - 02.03.2025 r.
09 - 10.05.2025 r.  

Tryb ciągły:
21 - 25.10.2024 r.

Koszt

Prowadzimy zapisy z dofinansowaniem przez BUR.

Koszt z dofinansowaniem:
od 400 zł do 1600 zł za osobę (w zależności od wysokości dofinansowania).

Zapisz się!
!ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA DOFINANSOWANIA Z BUR DO 95 % KOSZTÓW SZKOLENIA !!!
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@sits.edu.pl

Co daje to szkolenie

Poznanie techniki „Dixyst” oraz teorii leżącej u jej podstaw od samego twórcy – Bernarda Filleula. 

Poznanie modelu psychoterapii stworzonego przez Bernarda Filleula. 

Zmianę sposobu myślenia o kreowaniu wspólnej przestrzeni psychoterapii wraz z pacjentem. 

Zmianę pozycji terapeuty – z „białej karty” na aktywnego uczestnika relacji. 

Technikę pracy, którą możecie zastosować do każdej sytuacji napotkanej w gabinecie. 

Technikę, która pozwoli Wam na pracę „bez treści”. 

Gotowy podręcznik z poleceniami, który pozwala używać techniki od razu po wyjściu ze szkolenia. 

Poznanie myśli systemowej „po francusku”, która różni się pod pewnymi względami od tej, której uczy się w Polsce. 

Międzynarodowe kontakty ze światowej sławy psychoterapeutą (Bernard Filleul był bezpośrednim uczniem Mony’ego Elkaima)/psychoterapeutami (znamy wiele innych wybitnych osób we Francji i w Belgii, z którymi możemy Was skontaktować w zależności od potrzeb uczestników szkolenia). 

Doświadczenie prawdziwej magii psychoterapii, widocznej w posturze terapeutycznej Bernarda Filleula. 

Opis

DIXYST (MODUŁ 1)  – technika otwierająca na nowe możliwości relacji terapeutycznej.

Szkolenie zostanie poprowadzone przez twórcę techniki – Bernarda Filleula, z pomocą Soni Bandrowskiej, założycielki Śląskiego Instytutu Terapii Systemowej. 

Mieszkając wiele lat we Francji, Sonia miała okazję nauczyć się wielu technik terapeutycznych, które nie są znane lub używane w Polsce. Wiele z tych szkoleń odbyło się właśnie w Instytucie IFSMB, prowadzonym przez Bernarda Filleula. Tam zaczęła się jej przygoda z jego stylem pracy oraz z obiektami dryfującymi, w szczególności z Dixyst. Jako, że Bernard Filleul jest jej nauczycielem oraz prywatnie przyjacielem, postanowiła umożliwić psychoterapeutom w Polsce zaznajomienie się z tą magiczną wręcz techniką pracy. 

Praca z Dixyst to praca z potężną metaforą. Jednocześnie sposób w jaki Bernard Filleul usystematyzował sposób używania techniki, pozwala na prace z nią nawet tym terapeutom i pacjentom, którzy nie czują się komfortowo z metaforą.

Jakość graficzna kart Dixit, wydanych przez Libellud pomaga wspólnie z pacjentem stworzyć metaforę tego, co wnosi w przestrzeń terapeutyczną. Na ich podstawie, Bernard Filleul stworzył nową technikę psychoterapii, wpisującą się w obrany przez niego nurt systemowy – stąd nazwa „Dixyst”, która jest połączeniem słów „Dixit” i „systemowy”.  Twórca techniki, używa jej od lat w swojej pracy z rodzinami, parami oraz pacjentami indywidualnymi, a także z grupami superwizyjnymi. Technika ta pozwala odkryć nową przestrzeń możliwości w interwencjach jakie przeprowadzamy jako psychoterapeuci. 

Na szkoleniu otrzymacie podręcznik z konkretnymi sposobami pracy z Dixyst, który na początku przygody z tą techniką daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń na spokojne jej przyswojenie. Ponieważ technika opiera się na kartach Dixit – które są grą społecznościową, w podręczniku znajdziecie polecenia, które swobodnie możecie na początku z niego odczytywać. Tworzy to bezpieczne ramy, w których możecie uwolnić swoją kreatywność przy omawianiu wybranych przez pacjenta kart. 

Kiedy opanujecie już technikę, można oczywiście z nią eksperymentować. Ponieważ to pacjent tworzy metaforę, nie będzie ona nigdy zbyt dla niego zagrażająca.   

Dixyst jest prawdziwym zaproszeniem do kreatywności, w służbie procesu terapeutycznego. Jednocześnie używanie tej techniki wymaga zachowania konkretnych ram, które zapewniają bezpieczeństwo w relacji terapeutycznej. Technika „Dixyt” została włączona do kanonu tzw. „obiektów dryfujących” (w przestrzeni terapeutycznej), w rozumieniu pojęcia stworzonego przez Philippe’a Caille i Yveline Rey.

Szkolenia organizowane przez SITS we współpracy
z Institut de Formation Systémique Montpellier Bruxelles.

Program szkolenia

  1. Prezentacja techniki i sposobów jej użycia
  2. Podstawy teoretyczne 
  3. Prezentacja uczestników za pomocą techniki Dixyst 
  4. Nurt systemowy i autorski model psychoterapii Bernarda Filleula – podstawy teoretyczne 
  5. Praktyczne wykorzystanie techniki (odgrywanie ról, używanie Dixyst w różnych konfiguracjach w parach)
  6. Superwizja sytuacji wnoszonych przez uczestników za pomocą techniki Dixyst 

Do kogo kierowane jest szkolenie?

Do wszystkich psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych i innych osób pracujących w sektorze zdrowia psychicznego, którzy chcieliby wzbogacić swój warsztat pracy. Choć technika powstała w oparciu o nurt systemowy, znajomość tego podejścia nie jest wymagana. Jest to na tyle uniwersalna technika pracy, że każdy będzie mógł włączyć ją do swojej praktyki zawodowej.

Ponieważ szkolenie prowadzone jest w formie warsztatowej, ilość miejsc jest ograniczona do 14 osób. 

Zapisy

Całe szkolenie Dixyst przeprowadzane jest w dwóch modułach:

Moduł 1 - pozwala na zapoznanie się z techniką i przygotowuje do pracy z pacjentem indywidualnym. 

Moduł 2 - jest rozszerzeniem pierwszej części i skupia się na tym, jak wykorzystywać technikę DIXYST do pracy z systemem (parą, rodziną, grupą superwizyjną itd.). 

Przewidujemy szkolenia raz na pół roku. Oznacza to, że w zależności od zapotrzebowania uczestników, będzie to raz w roku Moduł 1 oraz raz w roku Moduł 2 lub też dwa razy w roku Moduł 1.

Ilość miejsc jest ograniczona (14 osób) i decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli faktycznie są Państwo zainteresowani uczestnictwem w szkoleniu, prosimy o zgłoszenie się przez formularz lub kontakt na: kontakt@sits.edu.pl

Po rezerwacji należy dokonać wpłaty zaliczki (1200 zł), w terminie do 3 dni, na konto: Śląski Instytut Terapii Systemowej
62 1140 2004 0000 3602 8073 8972

Resztę kwoty (3300 zł), należy wpłacić do 5 dni przed szkoleniem.
Jeśli chcą Państwo skorzystać z dofinansowania, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny - pomożemy przejść przez procedurę BUR.

Miejsce

Śląski Instytut
Terapii Systemowej
Ul. Długosza 17/2
44-100 Gliwice

Termin szkolenia

Najbliższa edycja szkolenia Dixyst odbywa się w trybie weekendowym, podzielonym na 3 zjazdy:

25 - 26.10.2024 r.
01 - 02.03.2025 r.
09 - 10.05.2025 r.

oraz/lub w trybie ciągłym (5 dni):

21 - 25.2024 r.

Koszt

Zapisy przez BUR: 400 zł

Zapisy bez dofinansowania: 4500 zł (możliwa płatność w 3 ratach)

!ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA DOFINANSOWANIA Z BUR DO 95 % KOSZTÓW SZKOLENIA !!!
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@sits.edu.pl

Rozwijaj się z nami

Chcemy przybliżyć psychologom i psychoterapeutom w Polsce metody pracy systemowej stosowane we Francji. Narzędzia
i sposób myślenia o psychoterapii prezentowane na naszych webinarach i szkoleniach można włączyć do swojej pracy terapeutycznej już następnego dnia i to bez względu na nurt, w jakim się poruszacie.

Wstęp do świata obiektów dryfukących

Webinary

Krótkie materiały, które wprowadzą Cię do świata obiektów dryfujących

Oglądaj za darmo

Od piątku do niedzieli

Szkolenie weekendowe

Są to warsztatowe szkolenia weekendowe, które dadzą Wam solidne podstawy teoretyczne, a także wiedzę praktyczną dotyczącą technik obiektów dryfujących i nowego sposobu patrzenia na rolę i pozycje terapeuty (systemowego lub nie). Będziecie mogli wprowadzić te techniki do Waszej pracy terapeutycznej już następnego dnia.

Dowiedz się więcej

Poznajmy się!

Śląski Instytut
Terapii Systemowej

To miejsce stworzone z pasji do psychoterapii systemowej. Przede wszystkim jesteśmy psychoterapeutami – pracujemy z pacjentami indywidualnymi, z parami, z rodzinami oraz prowadzimy grupy terapeutyczne i TUS (Trening Umiejętności Społecznych) dla nastolatków. Chcąc jednak dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi terapeutami proponujemy również różne formy szkoleń z technik psychoterapii systemowej.

Sonia Bandrowska

Założycielka Śląskiego Instytutu Terapii Systemowej, psychoterapeuta systemowy, terapeuta par i rodzin, członek Francuskiej Federacji Psychologii i Psychologów oraz Europejskiego Towarzystwa Terapii Krótkoterminowej (EBTA). Wykształcenie zdobyła w Polsce (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu), a następnie szkoliła się we Francji w nurcie terapii systemowej.

Ukończyła całościowe 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii w nurcie systemowym w CECCOF w Paryżu. Przeszła również wiele szkoleń z systemowych technik pracy, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz psychodramy, aby wzbogacić swój warsztat terapeutyczny. Następnie wiele lat pracowała z parami, rodzinami oraz klientami indywidualnymi we Francji, pod stalą superwizją P. Bernarda Filleula, bliskiego współpracownika Mony’ego Elkaima (przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Terapii Rodzin, EFTA).

Z przyczyn osobistych wróciła do Polski i zdecydowała się tutaj wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę zdobytą za granicą, prowadząc psychoterapię, grupy terapeutyczne, warsztaty oraz szkolenia, zapraszając specjalistów właśnie z Francji i Belgii.

Bernard Filleul

Jest założycielem IFSMB (Instytutu szkoleń systemowych) w Montpellier, we Francji. Jest psychologiem klinicznym oraz psychoterapeutą systemowym, szkoleniowcem i superwizorem w nurcie systemowym.

Doświadczenie zawodowe zdobył pracując 10 lat na oddziałach psychiatrycznych, z nastolatkami oraz z dorosłymi w kryzysie oraz z pacjentami cierpiącymi na choroby chroniczne.

Następnie otrzymał posadę w ośrodku psychoterapii (Centre Chapelle aux champs) w Brukseli, na oddziale terapii rodzin, gdzie pracował u boku Mony’ego Elkaima przez kolejne 7 lat.Od 10 lat pracuje z pacjentami indywidualnymi, parami oraz rodzinami, stworzył również swoje autorskie metody pracy z zaburzeniami lękowymi oraz technikę na podstawie kart Dixit, która weszła do kanonu tzw. „obiektów dryfujących”.

Aktualnie prowadzi wiele szkoleń oraz superwizji – indywidualnych, grupowych oraz analizę praktyki dla większych instytucji działających w sektorze zdrowia psychicznego.