Wiedza w pigułce

Szkolenie Dixyst©

Poznaj technikę otwierającą na nowe możliwości relacji terapeutycznej

Miejsce

Śląski Instytut
Terapii Systemowej
Ul. Długosza 17/2
44-100 Gliwice

Termin szkolenia

Pierwszy zjazd najbliższej edycji szkolenia Dixyst planowany jest na kwiecień 2026 r.

Dokładne daty pojawią się we wrześniu 2025 r.

Koszt

8000 brutto (możliwość płatności w 4 ratach).

Zapisz się!

Co daje to szkolenie

Poznanie techniki „Dixyst” oraz teorii leżącej u jej podstaw od samego twórcy – Bernarda Filleula. 

Poznanie modelu psychoterapii stworzonego przez Bernarda Filleula. 

Zmianę sposobu myślenia o kreowaniu wspólnej przestrzeni psychoterapii wraz z pacjentem. 

Zmianę pozycji terapeuty – z „białej karty” na aktywnego uczestnika relacji. 

Technikę pracy, którą możecie zastosować do każdej sytuacji napotkanej w gabinecie. 

Technikę, która pozwoli Wam na pracę „bez treści”. 

Gotowy podręcznik z poleceniami, który pozwala używać techniki od razu po wyjściu ze szkolenia. 

Poznanie myśli systemowej „po francusku”, która różni się pod pewnymi względami od tej, której uczy się w Polsce. 

Międzynarodowe kontakty ze światowej sławy psychoterapeutą (Bernard Filleul był bezpośrednim uczniem Mony’ego Elkaima)/psychoterapeutami (znamy wiele innych wybitnych osób we Francji i w Belgii, z którymi możemy Was skontaktować w zależności od potrzeb uczestników szkolenia). 

Doświadczenie prawdziwej magii psychoterapii, widocznej w posturze terapeutycznej Bernarda Filleula. 

Opis

DIXYST  – technika otwierająca na nowe możliwości relacji terapeutycznej.

Szkolenie zostanie poprowadzone przez twórcę techniki – Bernarda Filleula, z pomocą Soni Bandrowskiej, założycielki Śląskiego Instytutu Terapii Systemowej. 

Mieszkając wiele lat we Francji, Sonia miała okazję nauczyć się wielu technik terapeutycznych, które nie są znane lub używane w Polsce. Wiele z tych szkoleń odbyło się właśnie w Instytucie IFSMB, prowadzonym przez Bernarda Filleula. Tam zaczęła się jej przygoda z jego stylem pracy oraz z obiektami dryfującymi, w szczególności z Dixyst. Jako, że Bernard Filleul jest jej nauczycielem oraz prywatnie przyjacielem, postanowiła umożliwić psychoterapeutom w Polsce zaznajomienie się z tą magiczną wręcz techniką pracy. 

Sposób w jaki Bernard Filleul usystematyzował sposób używania techniki -konkretne etapy pracy, polecenia, pytania zawarte w podręczniku - pozwala na pracę z metaforą nawet tym terapeutom i pacjentom, którzy nie czują się z nią  komfortowo.

Na szkoleniu otrzymacie podręcznik z konkretnymi sposobami pracy z Dixyst, który na początku przygody z tą techniką daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń na spokojne jej przyswojenie. Ponieważ technika opiera się na kartach Dixit – które są grą społecznościową, w podręczniku znajdziecie konkretne polecenia, które należy z niego odczytywać, tak jak korzystamy ze spisanych zasad grając w planszówki. Tworzy to bezpieczne ramy, w których możecie uwolnić swoją kreatywność przy omawianiu wybranych przez pacjenta kart. 

Technika ma 7 głównych kierunków pracy - zawartych w programie szkolenia.
Każdy z nich jest oczywiście omawiany teoretycznie, a następnie ćwiczony w praktyce. Kiedy już opanujemy podstawowe kierunki Dixyst, można je adaptować do specyfiki naszej pracy zawodowej - tego również nauczycie się na szkoleniu.
Daje to wręcz nieskończone możliwości używania tej techniki - w różnych kontekstach naszej pracy oraz z bardzo różnymi przypadkami.

Jakość graficzna kart Dixit, wydanych przez Libellud pomaga wspólnie z pacjentem stworzyć metaforę tego, co wnosi w przestrzeń terapeutyczną. Na ich podstawie, Bernard Filleul stworzył swoją technikę psychoterapii, wpisującą się w obrany przez niego nurt systemowy – stąd nazwa „Dixyst”, która jest połączeniem słów „Dixit” i „systemowy”.  Twórca techniki, używa jej od lat w swojej pracy z rodzinami, parami oraz pacjentami indywidualnymi, a także z grupami superwizyjnymi. Technika ta pozwala odkryć nową przestrzeń możliwości w interwencjach jakie przeprowadzamy jako psychoterapeuci. 

Dixyst jest prawdziwym zaproszeniem do kreatywności, w służbie procesu terapeutycznego. Jednocześnie używanie tej techniki wymaga zachowania konkretnych ram, które zapewniają bezpieczeństwo w relacji terapeutycznej. Technika „Dixyt” została włączona do kanonu tzw. „obiektów dryfujących” (w przestrzeni terapeutycznej), w rozumieniu pojęcia stworzonego przez Philippe’a Caille i Yveline Rey.

Szkolenie podzielone jest na trzy, weekendowe zjazdy (piątek, sobota lub sobota, niedziela), od 9.00 do 18.00, z godzinną przerwą obiadową oraz mniejszymi, kawowymi, w zależności od potrzeb uczestników.
Każdy dzień szkolenia to 10 h szkoleniowych, co daje w sumie 60 godzin wspólnych doświadczeń.

Zapraszamy!

Szkolenia organizowane przez SITS we współpracy
z Institut de Formation Systémique Montpellier Bruxelles.

Program szkolenia

  1. Ćwiczenie wprowadzające z kartami Dixit
  2. Elementy teorii: tryptyk systemowy, postawa terapeuty 
  3. Wprowadzenie do metodologii pracy z Dixyst
  4. Karta "autoprezentacja"
  5. Karta "Nastrój
  6. Praca superwizyjna z uczestnikami: karta "zasoby".
  7. Karty "Ja - Ja idealne"
  8. Karty "emocje"
  9. Karty "Wcześniej - Teraz - Potem"
  10. Ćwiczenia utrwalające
  11. Ćwiczenia praktyczne: praca z systemem.
  12. Karta "zakończenie procesu"
  13. Pytania i dyskusja, podsumowanie szkolenia.

Do kogo kierowane jest szkolenie?

Do wszystkich psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych i innych osób pracujących w sektorze zdrowia psychicznego, którzy chcieliby wzbogacić swój warsztat pracy. Choć technika powstała w oparciu o nurt systemowy, znajomość tego podejścia nie jest wymagana. Jest to na tyle uniwersalna technika pracy, że każdy będzie mógł włączyć ją do swojej praktyki zawodowej.

Warunkiem uczestnictwa jest jednak praca z pacjentem/klientem.
Nie jest to szkolenie dedykowane studentom.
Ważne jest, żeby uczestnicy mogli ćwiczyć zdobywane umiejętności w swojej pracy zawodowej. 

Ponieważ szkolenie prowadzone jest w formie warsztatowej, ilość miejsc jest ograniczona do 16 osób. 

Zapisy

Ilość miejsc jest ograniczona (16 osób) i decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli faktycznie są Państwo zainteresowani uczestnictwem w szkoleniu, prosimy o zgłoszenie się przez formularz lub kontakt na: kontakt@sits.edu.pl
lub 32 757 03 07.

Miejsce

Śląski Instytut
Terapii Systemowej
Ul. Długosza 17/2
44-100 Gliwice

Termin szkolenia

Pierwszy zjazd najbliższej edycji szkolenia Dixyst planowany jest na kwiecień 2026 r.

Dokładne daty pojawią się we wrześniu 2025 r.

Koszt

8000 brutto (możliwość płatności w 4 ratach).

Rozwijaj się z nami

Chcemy przybliżyć psychologom i psychoterapeutom w Polsce metody pracy systemowej stosowane we Francji. Narzędzia
i sposób myślenia o psychoterapii prezentowane na naszych webinarach i szkoleniach można włączyć do swojej pracy terapeutycznej już następnego dnia i to bez względu na nurt, w jakim się poruszacie.

Podoświadczaj z nami

Warsztaty

Krótkie formy szkoleń (stacjonarnie oraz online) dla profesjonalistów z sektora zdrowia psychicznego.

Kup bilety

Praktyczna wiedza

Szkolenia weekendowe

Są to warsztatowe szkolenia weekendowe, które dadzą Wam solidne podstawy teoretyczne, a także wiedzę praktyczną dotyczącą nieznanych w Polsce modeli psychoterapii oraz technik pracy prosto z Francji.

Dowiedz się więcej

Poznajmy się!

Śląski Instytut
Terapii Systemowej

To miejsce stworzone z pasji do psychoterapii systemowej. Przede wszystkim jesteśmy psychoterapeutami – pracujemy z pacjentami indywidualnymi, z parami, z rodzinami oraz prowadzimy grupy terapeutyczne dla dorosłych i nastolatków.

Chcąc jednak dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi terapeutami, proponujemy różne formy szkoleń z technik psychoterapii systemowej, przeznaczonych dla profesjonalistów z sektora zdrowia psychicznego.

Sonia Bandrowska

Założycielka Śląskiego Instytutu Terapii Systemowej, psychoterapeuta systemowy, terapeuta par i rodzin, członek Francuskiej Federacji Psychologii i Psychologów oraz Europejskiego Towarzystwa Terapii Krótkoterminowej (EBTA). Wykształcenie zdobyła w Polsce (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu), a następnie szkoliła się we Francji w nurcie terapii systemowej.

Ukończyła całościowe 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii w nurcie systemowym w CECCOF w Paryżu. Przeszła również wiele szkoleń z systemowych technik pracy, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz psychodramy, aby wzbogacić swój warsztat terapeutyczny. Następnie wiele lat pracowała z parami, rodzinami oraz klientami indywidualnymi we Francji, pod stalą superwizją P. Bernarda Filleula, bliskiego współpracownika Mony’ego Elkaima (przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Terapii Rodzin, EFTA).

Z przyczyn osobistych wróciła do Polski i zdecydowała się tutaj wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę zdobytą za granicą, prowadząc psychoterapię, grupy terapeutyczne, warsztaty oraz szkolenia, zapraszając specjalistów właśnie z Francji i Belgii.

Bernard Filleul

Jest założycielem IFSMB (Instytutu szkoleń systemowych) w Montpellier, we Francji. Jest psychologiem klinicznym oraz psychoterapeutą systemowym, szkoleniowcem i superwizorem w nurcie systemowym.

Doświadczenie zawodowe zdobył pracując 10 lat na oddziałach psychiatrycznych, z nastolatkami oraz z dorosłymi w kryzysie oraz z pacjentami cierpiącymi na choroby chroniczne.

Następnie otrzymał posadę w ośrodku psychoterapii (Centre Chapelle aux champs) w Brukseli, na oddziale terapii rodzin, gdzie pracował u boku Mony’ego Elkaima przez kolejne 7 lat.Od 10 lat pracuje z pacjentami indywidualnymi, parami oraz rodzinami, stworzył również swoje autorskie metody pracy z zaburzeniami lękowymi oraz technikę na podstawie kart Dixit, która weszła do kanonu tzw. „obiektów dryfujących”.

Aktualnie prowadzi wiele szkoleń oraz superwizji – indywidualnych, grupowych oraz analizę praktyki dla większych instytucji działających w sektorze zdrowia psychicznego.